Pirmā mājokļa iegāde soli pa solim

patēriņa kredīts privātpersonāmPirmā mājokļa iegāde, neatkarīgi no tā, vai tas ir dzīvoklis vai māja, ir nopietns solis, kuram jābūt gatavam ne tikai finansiāli, bet arī psiholoģiski. Reizēm, par spīti tam, ka esi finansiāli stabils, rodas šaubas, vai vari atļauties iegādāties savu mājokli, domājot, ka labāk tomēr ir īrēt.

Taču parēķinot – ilgtermiņā sava mājokļa iegāde atmaksājas daudz vairāk, nekā īrēšana. Tāpēc, rūpīgi darot lietas pakāpeniski, pa soļiem, vari nonākt līdz sava pirmā mājokļa iegādei.

  1. Nošķir sapņus, vēlmes un reālās iespējas. Protams, ikviens sapņo par savu ideālo mājokli – vienam tas būs dzīvoklis galvaspilsētas centrā, daudzstāvu ēkā ar galvu reibinošu skatu uz pilsētu, otram – lauku idille ar perfektu lauku māju, kurā viss ir vietās (arī terase rīta kafijai un plašs pagalms). Taču realitāte ir nedaudz atšķirīga. Vispirms jāsaprot – kur vēlamies un plānojam dzīvot tuvāko dekādi vai vairāk. Kur atrodas darbs un kur vēlamies iegādāties mājokli? Kāda nozīme ir mājokļa atrašanās vietai? Vai vēlamies iegādāties dzīvokli vai māju? Vai apzināmies visus izdevumus, kas ilgtermiņā saistās ar vienu vai otru? Un citi būtiski jautājumi. Kad esam tikuši galā ar loģistikas un vēlmju apsvēršanu – ķeramies pie nākamā soļa – nauda.
  2. Saprast savas finanšu iespējas. Neatkarīgi no tā, ka, iespējams, kādu daļu sava mājokļa iegādei jau esam iekrājuši, ja par to domāts ilgāku laiku, visai summai var nepietikt. Ir labi, pirms sākt skatīt sludinājumus un iemīlēties kādā īpašumā, saprast – ko varam atļauties. Varbūt pietiek ar opciju – patēriņa kredīts privātpersonām. Iespējams, izvēlamies hipotekāro kredītu. Ir vērts apskatīt dažādus kredītu piedāvājumus un iespējas, lai saprastu – cik vispār varam aizņemties mājokļa iegādei, ar kādiem noteikumiem, uz cik ilgu termiņu, neaizmirstot par to, ka aizdevuma atmaksas nosacījumiem jābūt tādiem, lai spējam to atmaksāt bez liekām problēmām un rūpēm. Kad zinām to, cik varam tērēt, varam sākt meklēt mājokli!
  3. Sava pirmā mājokļa meklēšana. Vispirms, tas nenozīmē, ka obligāti jāmeklē mājoklis tādā cenā, cik nu vien atļauj maksimālais kredīta limits. Jāmeklē tas, kurš atbilst, patīk un jāizvērtē prasītās cenas atbilstība mājoklim – iespējams, labāk nopirkt cenā lētāku, kur jāiegulda nedaudz darba, nekā dārgu mājokli, kur nekas nebūtu jāiegulda, tomēr cena ir pārāk augsta. Šajā posmā nepiemirstam ekspertu piesaistīšanu (pērkot māju jo īpaši) un dažādu aspektu izvērtēšanu – vide, pati ēka, apkārtne, kas draudzīga bērniem un/vai dzīvniekiem un tā tālāk.