Kas veido OCTA polises cenu?

apdro'šināšanaKad iegādājamies kādu preci vai pakalpojumu, parasti redzam tikai summu, kuru par to jāmaksā. Taču, ja reiz plānojam tērēt savus finansiālos līdzekļus, ir tikai pašsaprotami, ka gribam zināt, kā konkrētā cena veidojusies. Piemēram, runājot par OCTA apdrošināšanu – Latvijā to piedāvā iegādāties vairāki uzņēmumi, turklāt cenas pie katra no tiem mēdz atšķirties. Mēģināsim noskaidrot, kādi faktori nosaka maksu par OCTA polisi.

Tiem, kuri paši nevada automašīnu, iespējams, par OCTA polisi zina maz. Tā ir obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, kas pēc likuma nepieciešama ikvienam sauszemes transportlīdzeklim.

Pirmais faktors, kas veido OCTA cenu, ir termiņš, uz kādu polisi iegādājaties. Parasti apdrošināšana pieejama uz 3, 6, 9 un 12 mēnešiem. Protams, izdevīgāk būs, ja pirksit polisi uz ilgāku laiku, jo tad varēsit ietaupīt, kā arī nebūs tik ātri atkal jāsāk domāt par apdrošināšanas atjaunošanu.

Svarīgs faktors OCTA cenas noteikšanā ir apdrošināmā transportlīdzekļa tips. Saprotams, ka, pērkot polisi kravas auto vai autobusam, nāksies maksāt vairāk nekā tad, ja apdrošināsit vieglo automobili. Turklāt, arī automašīnas masa un vecums var ietekmēt OCTA cenu. Ja jūsu transportlīdzeklim ir vismaz 10 gadu, var gadīties, ka apdrošinātājs pieprasīs lielāku summu, jo, kā zināms, vecākiem auto ātrāk rodas tehniskas ķibeles.

Vēl viens svarīgs faktors ir vieta, kur reģistrēts jūsu auto. Vietās, kur satiksme ir intensīvāka, piemēram, lielākās pilsētās, pastāv lielāka iespēja, ka notiks negadījums, līdz ar to, apdrošināšanas cena tiek paaugstināta.

Uzņēmumi, kuri apdrošina automašīnas, kas tiek izmantotas bieži, piemēram, kā taksometri, par OCTA maksās vairāk nekā privātpersonas.

Viens no svarīgākajiem aspektiem, kas jāņem vērā, ja vēlaties zināt, kā veidojas polises cena, ir transportlīdzekļa īpašnieka braukšanas vēsture. Šajā gadījumā jāuzmanās būtu tiem, kuri biežāk izraisa negadījumus. Tāpat tiek ņemts vērā, vai persona nupat ir ieguvusi autovadītāja apliecību. Lai būtu iespējams vienkāršāk izvērtēt cilvēka autovadīšanas pieredzi, ir radīta Bonus Malus sistēma. Tajā ir 17 klases, kuras, ņemot vērā dažādus faktorus, piemēro autovadītājiem. Jo autovadītājs biežāk izraisīs negadījumus, jo zemāka Bonus Malus klase tam tiks piešķirta, kā rezultātā viņam par OCTA polisi būs jāmaksā vairāk. Turpretī tiem, kuri avārijas neizraisa un regulāri iegādājas apdrošināšanu, ar laiku par to būs jāmaksā mazāk.

Lai atvieglotu savu klientu dzīvi, daudzi apdrošinātāji piedāvā iespēju iegādāties OCTA polisi internetā. Sākumā, ievadot personas datus, kā arī informāciju par transportlīdzekli OCTA kalkulatorā, jānoskaidro summa, kāda jāmaksā. Ja tā apmierina, turpat arī polisi varat iegādāties, un jau pēc neilga laika jūs varat turpināt ceļu.

Braukt bez OCTAS ir ļoti neizdevīgi, jo sods par to pienākas ne tikai naudas veidā, bet arī divu soda punktu apmērā. Turklāt, ja jūs izraisīsit negadījumu, kurā cietīs trešā persona vai tās manta, jums nāksies kompensēt zaudējumus no savas kabatas.

Informācijas avots:

http://ziemellatvija.diena.lv/reklamraksti/ka-darbojas-octa-obligata-cilviltiesiska-transportlidzeklu-apdrosinasana-90739