Kā palūgt algas pielikumu?

Kā palūgt algas pielikumuViens no svarīgākajiem iemesliem, kādēļ dodamies uz darbu, ir atalgojums, ko saņemam par paveikto. Taču nereti var nonākt pie secinājuma, ka ar nopelnīto nepietiek, lai segtu visus aktuālos izdevumus. Viens no risinājumiem ir meklēt jaunu darbu, kurā tiek solīta lielāka alga.

Taču tas nebūt nav vienīgais variants – ja līdzšinējā darbā strādā pietiekami ilgi un visādi citādi tas sniedz gandarījumu, iespējams, ir vērts lūgt algas pielikumu. Turpinājumā daži ieteikumi, kā runāt ar priekšniecību par algas pielikumu un kad to vislabāk darīt.

Pamatoti argumenti

Sarunai vajadzētu sagatavoties. Pirmkārt, jāsagatavo pamatoti argumenti, kādēļ tiek lūgts algas pielikums, piemēram, palielinājies darba vai pienākumu apjoms. Jāņem vērā – personiskas dabas problēmas diez vai šajā gadījumā tiks uzskatītas par pamatotu argumentu algas palielināšanai.

Konkrēta summa

Pirms sarunas vajadzētu arī izvērtēt, cik lielu algas pielikumu vēlies. Ja darba devējs pajautās, kāda summa Tevi apmierinātu, Tev jāvar sniegt konkrētu atbildi. Šai summai būtu jābūt 10 – 15 % robežās no pašreizējās algas – prasot lielāku summu, priekšniecībai var rasties kārdinājums drīzāk meklēt jaunu darbinieku.

Jebkurā gadījumā summai jābūt pamatotai – darba devējs diez vai būs ar mieru maksāt daudz vairāk par vidējo atalgojumu nozarē. Tāpat vērts izvērtēt arī uzņēmuma ekonomisko situāciju.

Sarunai piemērots brīdis

Sarunu vajadzētu ieplānot tad, kad priekšniekam ir labs garastāvoklis un pietiekami daudz laika. Vislabākais laiks šādām sarunām ir dienas otra puse, kad ir mazāk steidzamu darbu, kas varētu novirzīt no mērķa. Noteikti jāizvērtē arī sava darbība un sasniegumi beidzamajā laikā – ja nesen esi saņēmis aizrādījumu, prasīt algas pielikumu nebūs laba doma.

Atbilstoša vieta

Viena no veiksmīgākajām vietām šādai sarunai ir priekšnieka kabinets. Sarunu noteikti nevajadzētu uzsākt ballītē vai kādā citā neformālā pasākumā – lai arī cik vilinoša šī iespēja šķistu.

Plāna sastādīšana

Lai uztraukumā neaizmirstu ko ļoti būtisku, svarīgi pirms tam izveidot sarunas plānu, kurā atzīmēt galvenos punktus. Vērts padomāt arī par to, kādi varētu būt iespējamie iebildumi no priekšnieka puses, lai arī uz tiem Tev jau būtu gatavas atbildes un tie Tevi nesamulsinātu.

Saprotams, ka šāda saruna var šķist īsts izaicinājums. Taču sliktākais, kas var notikt, ir saņemt atbildi ‘’Nē’’. Tev jābūt gatavam arī šādai atbildei. Pirms izdarīt pāragrus secinājumus, vērts pieklājīgi apjautāties par iemesliem – iespējams, uzņēmuma finansiālā situācija šobrīd nav atbilstoša šādu izdevumu palielināšanai.

Un tālāk jau jādomā, ko darīt – apsvērt darba iespējas citur vai palikt turpat un gaidīt piemērotāko laiku atkārtotai sarunai, tikmēr meklējot citus risinājumus, kā uzlabot savu finansiālo situāciju, piemēram, atrast papildu darbu vai iemācīties dzīvot taupīgāk. Galu galā ir daudz veidu, kā dzīvot lieki netērējot.