6 paņēmieni, kā īstenot “zero-waste” filozofiju

aizdevumsZero-waste kustība ķļust arvien populārāka. Tās nostādnes paredz pievērst īpašu uzmanību dzīvesveidam, samazinot radīto atkritumu skaitu un uzlabojot situāciju dabā. 

Šādā pieejā sarežģītākais ir ikdienas paradumu mainīšana, tādēļ raksta turpinājumā esam apkopojuši 6 paņēmienus, lai arī Jūs varētu pievērsties zero-waste filozofijas īstenošanai:

  • Sniedziet visam otro iespēju

Kaķis, skrāpējoties ar nagiem, sabojājis Jūsu dīvānu? Saplīsusi sadzīves tehnika? Ne vienmēr nepieciešams šīs lietas izmest atkritumos un to vietā iegādāties jaunas. Atsvaidziniet interjeru, pārvelkot dīvānu ar citu audumu, izsauciet meistaru, jo iespējams, ka tehnikas bojājums ir pavisam niecīgs. Ja tas iespējams, vienmēr centieties izvairīties no lieku atkritumu radīšanas, atrodot tam visam radošu pieeju.

  • Šķirojiet atkritumus

Tas prasīs vien dažas liekas minūtes, taču būsiet izdarījuši labu darbu. Šķirot iespējams stiklu, papīru, organiskos atkritumus, utt. Pēc šķirošanas metiet atkritumus tam paredzētajos konteineros. Ja Jums tuvumā šāda veida konteineru nav, aizvediet tos uz kādu no tuvumā esošajiem konteineriem, kad vedat bērnus uz skolu vai braucat uz darbu. 

  • Izmantojiet pārstrādājamus materiālus

Plastmasas vietā dodiet priekšroku dabīgiem materiāliem – koka, metāla, stikla, kartona, u.c. izstrādājumiem. Kopējo atkritumu skaits pašreiz manāmi pārsniedz pārstrādājamo atkritumu skaitu, tādēļ apdomājiet savu rīcību un lemiet par labu ekosistēmas tīrībai!

  • Ievērojiet energoefektivitāti

Samazinot enerģijas izmantošanu, Jūs ne tikai saudzējat apkārtējo vidi, bet arī ietaupāt savus līdzekļus. Izslēdziet apgaismojumu un elektroierīces, kad jūs tās nelietojat, izmantojiet ekonomiskās gaismas spuldzes, nemazgājiet veļu augstā temperatūrā bez iemesla, samaziniet telpu apsildi laikā, kad atrodaties ārpus mājām. Energoefektivitāti mājā var nodrošināt arī ar dažādu gudro ierīču palīdzību, tādēļ apsveriet iespēju tās iegādāties!

  • Domājiet ilgtermiņā

Vai nepārtraukti dodaties iepirkties, taču neņemat līdzi savu iepirkumu maisiņu/ somu? Vai ikdienā iegādājaties dzērienus, kam līdzi tiek dots plastmasas salmiņš? Mainiet savus paradumus jau tūlīt! Iegādājieties auduma somu un alumīnija salmiņu. Domājiet ilgtermiņā, un tas arī ne tikai saudzēs apkārtējo vidi, bet arī manāmi ietaupīs naudu, kas ikdienā tiek tērēta lietās, bez kurām var iztikt.

  • Apmeklējiet bez iepakojumu veikalus

Latvijā un pasaulē sāk paradīties arvien vairāk bez iepakojumu veikalu, kuros varat iegādāties tās pašas preces, kuras parasti iegādājaties lielveikalā. Vienīgais nosacījums – ņemiet līdzi savu iepakojumu! Šāda veida veikali rūpējas par to, lai netiktu izmantoti plastmasas iepakojumi, kurus cilvēki pēc tam nodod atkritumos. Zero-waste filozofija var padarīt Jūsu ikdienu krāsaināku, sniedzot iespēju apmeklēt vietas, kuras iepriekš neesat apmeklējuši.

Īstenojot zero-waste filozofiju, varat manāmi ietaupīt. Ja tomēr vēlaties jau tagad veikt kādu pirkumu, kam Jums uz doto brīdi nepietiek naudas, apskatiet mājas lapā Ladyloan.lv piedāvāto iespēju patēriņa kredīts. Ņemiet vērā, ka jebkurš aizdevums var radīt nopietnas parādsaistības, tādēļ aizņemieties atbildīgi!